خصائص بارز عرفانی علامه مجلسی

خصائص بارز عرفانی علامه مجلسی

علاوه بر شخصيت ظاهري، علامه مجلسى از نظر روحي نيز مدارج معنوى و کمالات روحى را پيمود تا آنجا که مصداق واقعى «عالم ربّانى» گشت که با نگاهي بر سیره عرفانی ايشان کاملا روشن مى‏شود،

از جمله خصائص بارز عرفانی علامه مى‏توان به اين موارد اشاره نمود:

1-ياد خداوند:
شاگرد گرانقدر او «سيد نعمت اللّه جزائرى» در مورد استاد خود گفته است:علامه هيچگاه از ياد خدا غافل نبود و تمام اعمالش را با قصد قربت انجام مى‏داد.

2-زيارت:
علامه به «زيارت» ائمه هدى عليهم‏السلام اهميت فراوان مى‏داد و با وجود مشکلات آن زمان و امکانات بسيار ابتدايى براى مسافرت، چندين بار به زيارت ائمه عراق، بقيع و مشهد مقدس نائل شد و هر بار مدتى طولانى در جوار آن بزرگواران سکنى گزيد. ايشان چندين بار نيز به حج خانه خدا مشرف شد.

3-توسل:
توجه خاص به توسل به معصومين عليهم‏السلام باعث گرديد علامه مجلسى پيرامون ادعيه و زيارات مطالب فراوانى در بحار الانوار بياورد و بجز آن، چند کتاب مستقل نيز در موضوع ادعيه و زيارت تأليف نمايد از جمله: «زاد المعاد» که مرجعى مهم در کتب ادعيه متأخر است و«تحفة الزائر» و ترجمه‏هايى از زيارت جامعه کبيره و دعاى سمات و...
4-تواضع:
تواضع علامه مجلسى از ديگر خصائص اوست. علامه هيچگاه به مقام اجتماعى و بالا و پايين بودن موقعيت يا سنّ افراد نگاه نمى‏کرد. او از سيد على خان مدنى، شارح گرانقدر صحيفه سجاديه مطالب فراوانى در بحار آورده است و مى‏دانيم که سيد على خان 15 سال کوچکتر از علامه بوده و از حيث مقام و منزلت اجتماعى هم به او نمى‏رسيد. خلاصه اينکه جمع شدن همه اين خصائص روحى و کمالات معنوى با علم و دانش گسترده علامه، از او شخصيتى ممتاز ساخته بود که در تاريخ مثل و مانندى براى او دشوار پيدا مى‏شود.
5-زهد و پارسايى:
يک ويژگى بسيار مهم در زندگى اين بزرگ مرد، زهد و پارسايى و ساده زيستى اوست. علامه در عهد صفوى مى‏زيست و شيخ الاسلام حکومت صفوى بود و در يک کلام، تمام امکانات دولت در اختيار او بود، در مجلس تاجگذارى شاه عباس دوم حضور داشت که علامه از او خواست شراب خوارى و فروش آن و برخى اعمال منکر ديگر ممنوع شود. او هم به توصيه‏هاى علامه عمل کرد، علامه که سياستمدارى مقتدر بود، با تدبير خويش در زمان سلاطين صفوى کشور را از حمله و تجاوز دشمنان حفظ نمود. براي درک اين مطلب کافيست بدانيم که دقيقا پس از وفات علامه مجلسى کشور دچار هرج و مرج شده و افغانها به ايران حمله‌ور شده حکومت صفويه را سرنگون نمودند. او با استفاده از اقتدار اجتماعى و سياسى خويش بسيارى از نسخه‏هاى کمياب کتب قدما را استنساخ کرده ميراث عظيمى از تشيع را از نابودى نجات داده که تأليف بزرگترين دائرة المعارف حديث شيعه در غير چنين زمانى و با عدم امکانات اقتصادى بسيار دشوار مى‏نمود. اما با همه اينها زندگى شخصى علامه در نهايت زهد و سادگى سپرى مى‏شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی