بایزید در محضر امام صادق

بایزید در محضر امام صادق

سقای جعفر صادق یا سقای جعفر کذاب ؟!
جمعی از علما و محققین از اهل فن این مطلب را انکار کرده اند که بایزید درک محضر امام صادق(علیه السلام) را نموده باشد ; چون تاریخ شهادت امام صادق(علیه السلام) در سال 148 بوده و فوت بایزید به قول ابن خلکان و شیخ نور الدین ابوالفتوح المحدث و دیگران ، در سال 261 یا 264 بوده است ; و هیچ یک از مورخین در این دو تاریخ اختلاف ندارند و اکثراً گفته اند : عمر بایزید بین هفتاد الی هشتاد سال بوده ، پس باید او سی و سه سال یا سی و شش سال بعد از وفات حضرت صادق به دنیا آمده باشد .بایزید دروغ می گوید
مضافاً بر اینکه 70 سال از ابتدای عمرش گبر بوده است بنابراین چگونه ممکن است سی سال یا هجده و یا سیزده سال به امام صادق(علیه السلام) خدمت کرده و سقای خانه ی آن بزرگوار باشد ! و این ادعا با تاریخ نمی سازد و اما کسانی که شاگردی بایزید بسطامی در محضر امام جعفرصادق(علیه السلام) را انکار دانسته و رد کرده اند عبارتند:
1- مرحوم آیت الله سید محمد باقر موسوی چهارسوقی(روضاتی) در کتاب «روضات الجنات»
2- آیت الله شهید مرتضی مطهری در آشنایی با علوم اسلامی (کلام ، عرفان) »
3- دانشمند فرزانه حجت الاسلام و المسلمین استاد حاج شیخ علی محدث زاده ابن مرحوم حاج شیخ عباس قمی در کتاب «اصحاب امام صادق » .
مرحوم علّامه ی محقق ، فقیه اهل بیت آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی نیز منکر شاگردی بایزید در محضر امام صادق(علیه السلام) هستند لذا در متفرقات خود می نویسند :
با یزید بسطامی نامش (طیفور) در سال 160 در شهر بسطام از بلاد خراسان تولد یافت. . در میان صوفیه به سلطان العارفین ملقب است و شیخ عطار او را با القاب برهان المحققین و خلیفه ی الهی و علامه ی نامتناهی و اکبر مشایخ و اعظم اولیا یاد کرده است . [1]
این مطلب مؤید اختلاف تاریخ تولد بایزید با زمان امام جعفر صادق(علیه السلام) است . صاحب تذکره الاولیاء می گوید:«با یزید مشافهه حضور امام جعفر صادق(علیه السلام) را درک کرده است . ما پس از تفحص زیاد دریافتیم که او مرید جعفر برادر امام حسن عسگری(علیه السلام) معروف به جعفر کذاب بوده است .
مرحوم آقا محمد علی ابن مرحوم آقا باقر بهبهانی ، در شرح مفاتیح فیض ، در ذیل ترجمه حضرت صادق(علیه السلام) احتمال داده ، جعفری که با یزید درک محضرش را نموده و از او استفاده کرده و سقای خانه اش بوده ، جعفر(کذاب) برادر امام حسن عسگری(علیه السلام) می باشد .


پی نوشت

[1]  متفرقات ، مرحوم آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی 

 

نظرات   

 
+1 #1 محمدی 1392-05-22 10:24
نقد و بررسی تفسیر المیزان (تفسیر قرآن به قرآن ، مضمون حدیث ثقلین و نهی از تفکر در ذات باریتعالی) در گفتگو با آیت الله سیدان

http://www.ebnearabi.com/6478
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی