اساتید ابن عربی

اساتید ابن عربی

 اساتید ابن عربی
همان گونه که ذکر شد ابن عربی محضر اساتید و مشایخ بسیاری را درک نموده و تلمّذ کرده که وی بسیاری از آنها را در کتاب «الفتوحات المکیه» نام برده و از آنها تمجید نموده است. در اینجا به برخی از اساتید مشایخ ابن عربی اشاره ای می شود:اساتید ابن عربی
ابو العباس عرینی
عرینی یا عریبی جزو اولین کسانی است که ابن عربی پس از وارد شدن به طریقت تصوف او را ملاقات کرده است و در آثار خود از وی بسیار نام برده و در وصف او کمالات عالی به کار برده است.

در فتوحات درباره این شیخ می نویسد:
«او که از منطقه علیا در غرب اندلس است نخستین کسی است که من به خدمتش رسیده ام و از او بهره ها برده ام. او دارای قدمی محکم و استوار در این راه است. او در مقام بندگی چنان شایسته نام عبد است که خداوند در مقام خدایی شایسته نام حق است»[1].
او را در اشبیلیه دریافته و از وجود او بهره های بسیار گرفته و در فتوحات او را «شیخنا» گفته است.
چنان که از خلاصه کلمات ابن عربی در فتوحات بر می آید گاه با این شیخ بزرگ چالشی هم داشته که البته بی مورد بوده و به سرعت پاسخ خود را به گونه ای شگرف دریافت می کرده است. هر چند معلوم نیست که آیا واقعاً همان ابو العباس باشد ولی به احتمال قوی به نظر می آید که هم اوست[2].
وی در رساله «روح القدس فی محاسبة النفس» درباره اولین استادش می گوید:
«اولین شخصی که در ابتدای سلوک و ورد به طریق الی الله ملاقات کردم ابو جعفر احمد عریبی بود که چون به اشبیلیه وارد شد، پیش از همه به دیدارش رفتم و چون بر او داخل شدم او را غرق در ذکر خدا دیدم و به نوعی که جز خدا به چیزی توجه نمی کرد، او را به نام صدا کردم متوجه شد و دانست که چه می خواهم، مرا گفت: عزم سلوک و طریق الی الله کرده ای؟ گفتم که آری اما از بنده عزم است و اثبات از خداست، پس مرا ارشاد نمود»[3].
وی هم مربی و هم معلم ابن عربی در مسائل عرفانی و سلوک معنوی بوده است. و ابن عربی بسیاری از مسائل را در سلوک عرفانی از او کسب نموده است.


پی نوشتها

[1-] فتوحات مکیه ج3 ص539
[2-] ابن عربی، بزرگ عالم عرفان نظریٰ کاظم محمدی ص48
[3-] شرح رساله روح القدس ص66 و67

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی