امام زمان فرزند کیست

امام زمان فرزند کیست

امام زمان فرزند کیست بر خلاف عقیده شیعه مهدی موعود را از نسل امام حسن مجتبی(ع) معرفی می کند
همه مسلمانان از جمله اهل سنت به مهدی آل محمد(ص) معتقدند و احادیث فراوانی در این باره از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده و حتی کتاب هایی در این زمینه نوشته اند، محی الدین نیز بدون ذکر نام حضرت مهدی(ع) در فتوحات مکیه می گوید:
« اعلم أيدنا الله أن لله خليفة يخرج و قد امتلأت الأرض جورا و ظلما فيملؤها قسطا و عدلا لو لم يبق من الدنيا إلا يوم واحد طول الله ذلك اليوم حتى يلي هذا الخليفة من عترة رسول الله ص من ولد فاطمة يواطئ اسمه اسم رسول الله ص جده الحسن بن علي بن أبي طالب يبايع بين الركن و المقام‏»[1]
ترجمه: برای خداوند خلیفه ای است که چون زمین پر از جور و ظلم شد خروج می کند و آن را پر از عدل و داد می کند، اگر از دنیا باقی نماند جز یک روز، خدا آن روز را طولانی می کند تا این خلیفه از عترت پیامبر(ص) از فرزندان فاطمه که نامش نام رسول خدا(ص) است و جدش حسن بن علی بن ابی طالب است را به حکومت برساند، او بین رکن و مقام بیعت می کند....[2]
اما همان گونه که در بخش قبل گذشت بنا بر نسخه معتبر خطی فتوحات که در دست است محی الدین نه تنها بر خلاف اعتقاد شیعه و تعدادی از اهل سنت مهدی را از نسل امام حسن مجتبی(ع) می داند بلکه آن حضرت را آن گونه که شیعه معتقد است نمی شناسد. وی می نویسد:
«فاعلم إنی علی شک من مدّة إقامة هذا المهدی إماماً فی هذا الدنیا فإنّی ما طلبت من الله تحقیق ذلک و لا تعیینه و لا تعیین حادث من الحوادث»[3]
ترجمه: بلکه در مدت امامت مهدی که خواهد آمد شک دارم و از خدا نخواسته ام که به آن آگاه شوم و نه این که شخصش را بشناسم و نه هیچ پدیده ای از پدیده ها را.
محی الدین بر خلاف عقیده شیعه که حضرت حجة بن الحسن (علیه السلام) را خاتم اولیاء می دانند وی عیسی(ع) را خاتم اولیاء می داند و می گوید:
«و اما ختم الولایة العامة الذی لا یوجد بعده ولی فهو عیسی... و ما هو بالمهدی المسمی المعروف بالمنتظَر»[4].
ترجمه: اما پایان بخش ولایت عام که بعد از آن ولیی نمی باشد عیسی(ع) است... نه آن کس که مهدی نامیده شده و به منتظَر معروف است.


پی نوشتها

[1] فتوحات مکیه ج3 ص327
[2] اعتقاد به مهدویت و ظهور او، اختصاص به مذهب تشیع ندارد، بلکه محدثان بزرگ اهل سنت نیز احادیث مربوط به آن حضرت را از طریق گروه بسیاری از صحابه و تابعین در کتاب های خویش نقل کرده اند، به طوری که گذشته از کتب شیعه کتب و آثار دیگر مذاهب اسلامی (حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی) نیز از روایات نبوی که درباره مهدی(ع) و ظهور او رسیده سرشار است.
بر اساس پژوهش برخی از محققان بزرگ، محدثان اهل سنت احادیث مربوط به حضرت مهدی(ع) را از 33نفر از صحابه پیامبر(ص) در کتب خود نقل کرده اند. (نوید امن و امان تألیف لطف الله صافی ص91 و92)
تعداد 106 نفر از مشاهیر علمای بزرگ اهل سنت، اخبار ظهور امام غایب را در کتاب های خود آورده اند و 32نفر از آنان مستقلاً درباره حضرت مهدی(ع) کتاب نوشته اند. (نوید امن و امان ص95 تا99)
احادیث نبوی پیرامون حضرت مهدی(ع) و صفات و علائم ایشان در کتاب ها و منابع قدیم اهل سنت به قدری زیاد است که دانشمندان علم حدیث و حافظان اهل تسنن احادیث مربوط به مهدی(ع) را «متواتر» دانسته اند. بر اساس یک بررسی اجمالی تعداد 17نفر از دانشمندان بزرگ اهل تسنن، به متواتر بودن احادیث مهدی در کتاب های خود تصریح کرده اند.(نوید امن و امان ص91)
به چند حدیث درباره مهدی و ظهور وی و خصوصیات ایشان از کتاب جامع احادیث اهل سنت به نام «کنز العمال» که برگرفته از مشهورترین منابع اهل سنت است، توجه فرمایید:
رسول الله(ص): «أبشری یا فاطمة فإنّ المهدیّ منک: بشارت باد تو را ای فاطمه که مهدی از توست. (کنز العمال ج14 حدیث3428)
رسول الله(ص): «أبشروا بالمهدیّ رجل من قریش من عترتی یخرج من إختلاف من الناس و زلزال فیملأ الأرض قسطاً و عدلاً کما ملئت ظلماً و جوراً: شما را بشارت باد به مهدی، مردی قریشی از خاندان من در روزگاری که مردم گرفتار اختلاف و تزلزل هستند سر بر می دارد و زمین را همچنان که پر از ظلم و جور و ستم شده از عدل و داد آکنده می سازد. (کنز العمال ج14 حدیث38653)
رسول الله(ص) لا تقوم الساعة حتی یلی رجل من اهل بیتی یواطيء اسمه اسمی: قیامت بر پا نشود تا زمانی که مردی از خاندان من که هم نام من است، حکومت را به دست گیرد. (کنز العمال ج14 حدیث38692)

رسول الله(ص): لو لم یبق من الدهر إلّا یوم لبعث الله رجلاً من اهل بیتی یملؤها عدلاً کما ملئت ظلماً و جوراً: اگر از عمر دنیا فقط یک روز باقی باشد خداوند مردی از خاندان مرا بر می انگیزد که دنیا را پر از عدل می کند همچنانکه پر از ستم شده باشد. (کنز العمال ج14 حدیث38675)
رسول الله(ص): یلی رجل من اهل بیتی یواطیء اسمه اسمی لو لم یبق من الدنیا إلّا یوم لطوّل الله ذلک الیوم حتّی یلی: مردی از خاندان من حکومت خواهد کرد که نامش با نام من یکی است. اگر از دنیا جز یک روز نمانده باشد خداوند آن روز را دراز گرداند تا او حکومت را به دست گیرد. (کنز العمال ج14 حدیث38661)
و ده ها حدیث دیگر، بنابر این سخن ابن عربی درباره مهدی و خصوصیات وی نمی تواند دلیل بر تشیع وی باشد زیرا تمام اهل سنت هم مسأله مهدویت را پذیرفته اند. تشیع قائل است که مهدی از فرزندان امام حسین(ع) است، اما اکثر قاطع اهل سنت وی را از فرزندان امام حسن مجتبی(ع) معرفی می کنند.
[3] فتوحات مکیه ج3 ص331
[4] فتوحات مکیه ج2 ص49

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی