بی حرمتی به امام علی(ع) با نقل حدیث جعلی

بی حرمتی به امام علی(ع) با نقل حدیث جعلی

بی حرمتی به امام علی(ع) با نقل حدیث جعلی بی حرمتی به امام علی(ع) با نقل حدیث جعلی


محی الدین که برای منقبت سازی هر یک از خلفای سه گانه، به احادیثی یا مکاشفاتی استشهاد می کند برای امیر مؤمنان علی(ع) منقبتی نیافته است جز روایت ساختگی خواستگاری آن حضرت از دختر ابو جهل!!


وی در فتوحات می گوید:
«چون به پیامبر(ص) گفته شد که علی(ع) از دختر ابو جهل خواستگاری کرده است آن حضرت برای مردم در مورد علی(ع) خطبه خواند و فرمود: فاطمه پاره ای از من است. مرا ناراخت می کند هر چه که فاطمه را ناراحت کند، و شادمان می کند مرا آنچه که فاطمه را شادمان می کند. من حق ندارم آنچه را خدا حلال کرده حرام و آنچه را خدا حرام کرده حلال کنم... و فرمود: اگر علی تصمیم ازدواج با دختر ابو جهل را دارد دختر مرا طلاق دهد. به خدا قسم دختر دشمن خدا و دختر رسول خدا به عنوان همسر یک نفر جمع نمی شوند...»[1].
شکی نیست که این حدیث به وسیله بعضی از نواصب و خوارج ساخته شده است. سازنده این حدیث نه تنها دشمنی خود را با علی(ع) ابراز کرده بلکه به پیامبر(ص) نیز توهین و هتک نموده است.[2]

جالب اینکه ابن عربی از بین این همه فضائل که به قول شاعر :

کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست

که تر کنم سر انگشت و صفحه بشمارم

همه را رها کرده و به این حدیث جعلی پرداخته ؟!!!

البته از مگس جز نشستن روی کثافت توقع نیست .


پی نوشتها

[1] «قال رسول الله ص لما خطب الناس في حق علي بن أبي طالب إذ قيل له إنه يخطب ابنة أبي جهل على ابنته فاطمة فقال ص إن فاطمة بضعة مني يسوءني ما يسوءها و يسرني ما يسرها و أنه ليس لي تحريم ما أحل الله و لا تحليل ما حرم الله‏... قال إن أراد ذلك يطلق ابنتي فو الله ما تجتمع بنت عدو الله و بنت رسول الله ص تحت رجل واحد». (فتوحات مکیه ج3 ص559)
[2] یکی از محققان به نام سید علی رضا حسینی درباره باطل بودن این حدیث می نویسد:
آیا هیچ عاقلی حاضر است اختلاف خانوادگی را در حضور مردم و آشکارا مطرح کند، این گونه که می گویند پیامبر(ص) مردم را جمع کرد و برای اختلاف دختر و دامادش خطبه خواند؟!
پس سازنده خبر می خواهد این چنین بنمایاند که نزاع و درگیری های پنهان سودی نداشته و علی(ع) حاضر به پذیرش نصایح پیامبر(ص) نبوده و آن حضرت ناگزیر شده است برای ایجاد فشار بر دامادش جریان نزاع را به مسجد و منبر بکشاند.
مگر دختر ابو جهل چه ویژگی داشت که علی(ع) شیفته او شده و حاضر شده با دختر مشرکی ازدواج کند؟!
مگر ازدواج با دختر مشرک حرام نبود؟ پس چرا – به قول این منافق – پیامبر(ص) فرمود: من نمی خواهم حلال خدا را حرام کنم؟!
علی(ع) آنقدر به فاطمه(س) علاقمند بود که تا او زنده بود با زن مؤمن دیگری نیز ازدواج نکرد پس چگونه می خواست با دختر مشرک ازدواج کند؟!
شهادت و فراق فاطمه(س) برای علی(ع) به اندازه ای دشوار بود که می فرمود: «اما حزنی فسرمد و اما لیلی فمسهد» (در فراق فاطمه اندوه من همیشگی شد و شبهای من به بیداری می گذرد) چگونه ممکن است همچون همسری در ازدواج دختر مشرکی آنقدر پا فشاری کند که پیامبر بگویند دخترم را طلاق بده؟! (دیدگاه ابن عربی درباره خلفا ص54 و55)

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی