دیدگاه ابن عربی درباره پدر حضرت علی(ع)

دیدگاه ابن عربی درباره پدر حضرت علی(ع)

 دیدگاه ابن عربی درباره پدر حضرت علی(ع)
درباره شخصیت بالای ابو طالب پدر امیرالمؤمنین علی(ع) همین بس که وی چهل و دو سال تمام پیامبر(ص) را یاری نمود و خصوصاً در ده سال آخر زندگانی خود که مصادف با بعثت و دعوت آن حضرت بود، جانبازی و فداکاری بیش از حد در راه پیامبر(ص) از خود نشان داد. یگانه عاملی که او را تا این حد استوار و پا بر جا ساخته بود، همین نیروی ایمان و عقیده خالص او را نسبت به ساحت مقدس پیامبر(ص) بوده است.
حضرت ابو طالب از معدود کسانی بود که قبل از اسلام بر آیین یگانه پرستی و بر دین حضرت ابراهیم(ع) بود و در زمانی که مردم بت می پرستیدند او هرگز سر به سوی بتها خم نکرد و موحد و خدا پرست بود.ابوطالب مؤمن قریش
ابن ابی الحدید معتزلی در شرح نهج البلاغه در مورد عقاید دوران جاهلیت می گوید: «آنان اصناف مختلفی بودند، گروهی رستاخیز و آفریدگار را انکار می کردند و گروهی به آفریدگار معتقد بودند اما رستاخیز را انکار می کردند».
دسته ای دیگر به آفریدگار و نوعی زندگی پس از مرگ اعتقاد داشتند ولی رسالت و نبوت را منکر بودند و بت می پرستیدند و آنها را شافعان خویش نزد خدا می دانستند. گروهی معتقد به تناسخ ارواح بودند و در مورد بتها نیز عقاید عجیب و غریبی داشتند. بعضی آنها را شریک خدا می دانستند و بعضی دیگر آنها را وسیله میان خود و خالق می شمردند... اما خدا پرستان و موحدان عرب گروه کمی بودند که عبد المطلب و ابو طالب و عبد الله از آنان بودند».
ابن ابی الحدید درباره شخصیت پدرحضرت علی(ع) دراشعارش می گوید:
و لو لا ابو طالب و ابنه لما مثل الدین شخصاً و قاماً
فذاک بمکة آوی و حامی و هذات بیثرب جس الحماما
ترجمه: اگر ابو طالب و فرزند او نبود، دین هرگز قد راست نمی کرد. «وی در مکه پناه داد و حمایت کرد (پیامبر(ص) را) و فرزند او در یثرب در گرداب های مرگ فرو رفت».
حضرت ابوطالب در راه حفظ پیامبر(ص) از پای ننشست، و سه سال در بدری و زندگی در شکاف کوه و اعماق دره در شعب ابی طالب را، به ریاست و سیادت مکه ترجیح داد تا آن جا که این آوارگی سه ساله، او را فرسوده ساخت و مزاج خود را از دست داد و چند روز پس از نقض محاصره اقتصادی که به خانه و زندگی برگشت، بدرود زندگی گفت.
ایمان او به رسول خدا به قدری محکم بود که راضی بود تمام فرزندان گرامی وی کشته شوند ولی او زنده بماند.

علی را در رختخواب وی می خوابانید، تا اگر سوء قصدی در کار باشد به وی اصابت نکند. بالاتر از آن روزی حاضر شد تمام سران قریش به عنوان انتقام کشته شوند، و طبعاً تمام قبیله بنی هاشم نیز کشته می شدند.
اما با این همه اخلاص و ایمان ابوطالب، گروهی از مغرضین در تاریخ پیوسته بر ضد ابوطالب کار کردند و تمام فضیلت های وی را انکار کردند زیرا می دیدند که وی پدر علی(ع) است و ایمان پدر وی فضیلت بارزی درباره او حسب می شود در حالی که کفر و شرک پدران خلفا، موجب کسر شأن آنها بود. حتی گروهی به تکفیر وی برخاسته و ادعا کرده اند که آیاتی درباره ابوطالب که حاکی از کفر اوست نازل شده است؛ که در رأس آنها دستگاه تبلیغاتی اموی و عباسی قرار داشت.
اشعاری از ابو طالب که ایمان راسخ وی را می رساند:
اشعار و سروده های ابو طالب، کاملاً گواهی بر ایمان و اخلاص او می دهد.

از میان قصائد طولانی وی، قطعاتی چند برای روشن شدن مطلب آورده می شود:

لیعلم خیار الناس أنّ محمّداً نبی کموسی و المسیح بن مریم
أتانا بهدی مثل ما أتیا به فکلّ بأمر الله یهدی و یعصم

ترجمه: اشخاص شریف و فهمیده بدانند که، محمد به سان موسی و مسیح پیامبر است، همان نور آسمانی را که آن دو نفر در اختیار داشتند، او نیز دارد. و تمام پیامبران به فرمان خداوند، مردم را راهنمایی و از گناه باز می دارند.

تمنیتم أن تقتلوه و إنما امانیکم هذی کأحلام نائم
نبی أتاه الوحی من عند ربه و من قال لا یقرع بها سن نادم

ترجمه: سران قریش! تصور کرده اید که می توانید بر او دست بیابید در صورتی که آرزویی در سر می پرورانید؛ که کمتر از خواب های آشفته نیست! او پیامبر است، وحی از ناحیه خدا بر او نازل می گردد و کسی که بگوید نه، انگشت پشیمانی به دندان خواهد گرفت.

ألم تعلموا أنّا وجدنا محمدا رسولاً کموسی خط اول الکتاب
و إنّ علیه فی العباد محبّة و لا حیف فیمن خصه الله بالحب

ترجمه: قریش! آیا نمی دانید که ما او را مانند موسی پیامبر یافته ایم و نام و نشان او در کتاب های آسمانی قید گردیده است، و بندگان خدا محبت مخصوصی به وی دارند، و نباید درباره کسی که خدا محبت او را در دل هایی به ودیعت گذارده ستم کرد.

والله لن یصلوا الیک بجمعهم حتی اوسد فی التراب دفینا
فاصدع بامرک ما علیک غضاضة و أبشر بذاک وقر منک عیونا
و دعوتنی و علمت أنک ناصحی و لقد دعوت و کنت ثم امینا

و لقد علمت أن دین محمد(ص) من خیر ادیان البریة دنیا

 

ترجمه: برادر زاده ام! هرگز قریش به تو دست نخواهد یافت، و تا آن روزی که لحد را بستر کنم و در میان خاک بخوابم، دست از یاری تو بر نخواهم داشت. به آنچه مأموری آشکار کن، از هیچ مترس و بشارت ده و چشمانی را روشن ساز. مرا به آیین خود خواندی و می دانم تو پند ده من هستی، و در دعوت خود امین و درستکاری، حقاً که کیش محمد(ص) از بهترین آیین هاست.

هر یک از این اشعار در اثبات ایمان و اخلاص گوینده آنها کافی است و اگر گوینده این ابیات یک فرد خارج از محیط اغراض و تعصبات بود، همگی بالإتفاق به ایمان و اسلام سراینده آن حکم می کردیم؛‌ ولی از آنجا که سراینده آن ابو طالب است و دستگاه تبلیغاتی سازمان های سیاسی اموی و عباسی پیوسته بر ضد آل ابو طالب کار می کرد، از این نظر گروهی نخواسته اند یک چنین فضیلت و مزیت را برای ابوطالب اثبات کنند.
متأسفانه ابن عربی که خود را عارفی محقق می داند تحت تأثیر دستگاه تبلیغاتی خاندان اموی و عباسی قرار گرفته و با آن همه ادله روشن و گویا بر ایمان ابو طالب، ادعا دارد که پدر امیر مؤمنان علی(ع) کافر بوده و آیه ای هم در مذمت وی نازل شده است،

ابن عربی در کتاب فصوص الحکم می نویسد:
«كما قال في حق أكمل الرسل و أعلم الخلق و أصدقهم في الحال «إِنَّكَ لا تَهْدِي من أَحْبَبْتَ وَ لكِنَّ الله يَهْدِي من يَشاءُ». و لو كان للهمة أثر و لا بد، لم يكن أحد أكمل من رسول الله صلى الله عليه و سلم و لا أعلى و لا أقوى همة منه، و ما أثَّرتْ في إسلام أبي طالب عمِّه، و فيه نزلت الآية التي ذكرناها: و لذلك قال في الرسول إنه ما عليه إلا البلاغ، و قال «لَيْسَ عَلَيْكَ هُداهُمْ وَ لكِنَّ الله يَهْدِي من يَشاءُ».
:‌ «چنانکه خداوند در حق اکمل رسل و اعلم خلق و اصدقشان در حال فرمود: ای پیامبر تو نمی توانی آنکه را دوست داری هدایت کنی و لیکن خداوند هر که را بخواهد هدایت می کند. و اگر برای همت اثری بود کسی اکمل از رسول الله و اعلی و اقوی همت تر از او نبود و حال اینکه همت او در اسلام ابوطالب عموی او اثر نکرد و درباره اسلام ابوطالب آیه فوق نازل شد. لذا خداوند درباره رسول فرمود: وظیفه تو نیست مگر ابلاغ.
ابن عربی که با سخاوت فراوان احادیث جعلی ابو هریره را در منقبت شیخین با آب و تاب فراوان ذکر می نماید، آنگاه که نوبت امیر مؤمنان علی(ع) می رسد از مسلم ترین فضائل وی که در منابع اهل سنت به وفور آمده چشم پوشی می کند و با آن همه دلائل آشکار بر ایمان و اخلاص ابوطالب، وی را کافر معرفی می نماید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی