غزالي و دفاع از یزید

غزالي و دفاع از یزید

غزالي را بهتر بشناسيم

غزالی میمون یزیدابو حامد محمد بن محمد غزالي از بزرگان شناخته شده ي تصوف در سال 450 هجري در طابران طوس به دنيا آمد. وي تحت تأثير شديد عقايد اشعري بوده و اين عقايد را در مسائل عرفاني خويش نيز وارد مي سازد.
از غزالي آثار متعدد به جاي مانده است که از مهمترين آنها ميتوان به کتاب احياء علوم الدين و کتاب کيمياي سعادت اشاره نمود.

غزالي در کتاب المنقذ من الضلال خود ؛ مذهب شيعه را باطل مي داند و مقام عصمت ائمه ي طاهرين عليهم السلام را باطل و بي اساس مي خواند.
وي علماي شيعه را به علماي اهل کتاب تشبيه نموده و مي گويد: همه ي بدن آنها به نجاست آلوده است.
هر کجا که کلمه اي رافضه يعني شيعه را در کتاب خود ذکر ميکند بلافاصله بعد از آن مي نويسد "خذلهم الله" يعني خدا آنان را خوار نمايد.
روضات الجنات ج8 ص 177 و 178

غزالي همچنين از مدرسان مدرسه نظاميه ي بغداد بوده که از مراکز مهم ترويج اهل سنت در آن زمان به شمار مي آيد.
و همچنين او از مدرسان برجسته اهل تسنن در مسجد اموي در شام بوده
ريحانه الادب ، مرحوم مدرس تبريزي ج4 ص237 و 238

ابو حامد غزالي فردي سني شافعي اشعري مذهب و در جرگه صوفيان بوده است.
وفيات الاعيان ابن خلکان ج3 ص353

اما از همه اين مطالب عجيب تر دفاع ابو حامد غزالي معروف به امام محمد غزالي از يزيد بن معاويه است.

غزالي لعين در کتاب احياء العوم اينگونه مينويسد:
لعن مسلمان جايز نيست و يزيد مسلمان است و نسبت قتل يا امر يا رضاي او به قتل حسين (عليه السلام) سوء ظن به مسلمانان است و به حکم کتاب و سنت حرام است. هر کس شک در صحت اين نسبت کند در غايت حماقت است. اگر سلطاني يا اميري يا وزيري کسي را کشت، بدست آوردن قاتل يا آمر يا راضي اگر چه آنها نزديک باشند مقدور نيست خصوصا اگر زمان بعيد و مکان شاسع باشد و مانند مورد کلام که از زمان يزيد 400 سال گذشته (يعني تا زمان غزالي)، پس چگونه معلوم ميشود که يزيد قاتل يا آمر يا راضي بوده؟ مطلب ديگر اينکه بايد به اهل اسلام حسن ظن داشت و اگر فرضا ثابت شد، چنانچه اشاعره ميگويند: "قتل مسلمان موجب کفر نيست"، ممکن است قاتل فرضا يزيد باشد ولي اگر توبه کرده و بعد مرده لعن او جايز نيست، مانند کافر که اگر توبه کند لعنش جايز نيست. و معلوم نيست که يزيد از قتل سيدالشهداء (عليه السلام) توبه نکرده باشد. پس لعن چنين مسلماني جايز نيست و اگر کسي لعن کند معصيت کرده است و اگر لعن او جايز باشد و کسي او را لعن نکند گنهکار نيست. و اما يزيد از کجا معلوم است که او دور از رحمت الهي است و گفتن اين که او از رحمت خدا دور است، ترخص به غيب است، مگر درباره ي کسي که فکر مرده باشد. و ترحم بر يزيد جايز است، بلکه مستحب است، و بلکه او داخل در عموم اللهم اغفر للمؤمنين و المؤمنات است، و يزيد مؤمن بوده!!!

احياء العلوم ج3 ص106

نظرات   

 
0 #2 غزالی 1394-10-04 10:56
سلام به همه معاندان و دشمنان راستین دین حقیقت، الحق که ادب و نزاکت را به کناری نهاده اید و بر دشمنی مردان خدا گام زده و رخت شقاوت و رذالت بر تن کرده اید. چونان که دشمنان اسلام نکرده اند و شمایی که خود را پیروان ائمه اطهار می دانید و با آبرو و جایگاه آن بزرگان بازی می کنید. وای بر شما که آنچه در تاریخ گفته شده شایسته ی شما کوردلانی است که بزرگ مردانی چون امام محمد غزالی و محیی الدین عربی و بسیاری وارستگان به بارگاه الهی را به سخره می گیرید. و زبان به لعن می گشایید. البته که باید لعن کنید چون نکته ای وزین نمی دانید و جنین شما به کفرگویی و لعن و نفرین عادت کرده و وجودتان با این عبارات سرشته است. توبه کنید و ادب بدارید و گر نه زبان بریده خواهید شد و همین مقدار اتحاد را که در بین مسلملنان هست. نیز از میان خواهید برد...

پاسخ admin :

رخت شقاوت و رذالت را کسانی بر تن کرده اند که از یزید حمایت میکنند و همچنین تویی که از جماعت عمریه ای و بویی از معارف حقه اسلام و تشیع نبرده ای
نقل قول
 
 
+1 #1 محمدی 1393-12-22 06:43
سلام علیکم
ابوحامد محمد غزالی (امام محمد غزالی) معتقد بود که امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) باعث اختلاف میان امت شده است! – برگرفته از مصاحبه با نویسنده «حیات فکری غزالی»
شخصیتی مانند ملاصدرا ... بسیار متأثر از غزالی است
http://www.ebnearabi.com/7792
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی